Dělnická strana: Na protest proti zákazu uděláme plno akcí
Střety stoupenců Dělnické strany s policií, které se odehrály 17. listopadu v Janově, rozhodně nebudou poslední.
Dělnická strana podle jejího lídra Tomáše Vandase připravuje řadu celorepublikových akcí na protest proti vládnímu návrhu na její zákaz.
Strana věří, že Nejvyšší správní soud se při posuzování návrhu zachová apoliticky, informoval Vandas.
Proti zrušení Dělnické strany se vyslovili i čtenáři našeho webu. V anketě převálcovali ty, kdo by extremistickou partaj naopak zrušit chtěli. Více ZDE.
Odhodlání o sobě dát opět vědět podle předsedy strany Tomáše Vandase uspíšil návrh českého kabinetu Dělnickou stranu zrušit.
"Už v nejbližších dnech nevylučujeme početná protestní shromáždění v celé České republice, naše černá barva nyní bude vyjádřením politování nad strachem naší vlády. Prostě zaplavíme republiku černým suknem," řekl Vandas.
Vláda 24. listopadu podala návrh zrušení strany k Nejvyššímu správnímu soudu. "Očekávali jsme to, protože se námi cítí vláda ohrožena. Nechápeme, proč volí tuto alternativu likvidace a nechce se s naší stranou férově utkat ve volebním boji. Vždyť ve svém programu ani nemáme nic, co by popíralo ústavu ČR," Vandas.
"Program této strany není v rozporu s ústavou, z právního hlediska je prakticky nenapadnutelný," potvrdil Vandasovy argumenty Jan Šubrt, mluvčí Bezpečnostní informační služby, která aktivity ultrapravicových stran dlouhodobě monitoruje.
"Je tedy velmi pravděpodobné, že akce a incidenty typu Litvínov se budou opakovat a budou následovat další srážky a střety extrémní pravice s policií. Pro některé z extrémistů je ale hlavní motivací možnost jít si zakřičet a jít se poprat," doplnil mluvčí.
V okolí litvínovského sídliště Janov, kam extremisté chtěli 17. listopadu proniknout mezi jeho romské obyvatele, pak došlo k tvrdým střetům.