Skinheads 2
Skinheads je označení pro subkulturu nebo skupinu lidí vyznávající a praktikující určitý životní styl a směr, jehož kořeny sahají až na Jamajku do 50. let 20. století jako reakce na zvyšující se nezaměstnanost v městských oblastech. Potom se toto hnutí přeneslo do Velké Británie. První příslušníci neměli politické cíle, ale jednalo se spíše o návštěvníky koncertů, kteří se snažili odlišit od bohaté části populace. Mnozí ze sympatizantů hnutí byli černoši (což souvisí zejména s dělnickým původem hnutí).
Pro skinheady jsou typické tyto znaky: nenávist vůči Hippies a záporný vztah k drogám (nikoliv ovšem k alkoholu), často i hlášení se k dělnické třídě, vlastenectví a patriotismu, nikoliv však přímo k nacismu, jak se dnes mnoho lidí domnívá. Skinheads nebyli založeni jako nacistické hnutí. To se z z části hnutí vytvořilo až postupem času. Nejvíce je to patrné na různějších pozdějších odnožích skinheads (boneheads). Faktem ale je, že z tohoto původního hnutí se také oddělila hnutí spíše levicového charakteru).
Typickým poznávacím znakem se stala vyholená hlava a oblečení, které se skládá z tzv. „těžkých“ bot (např. značky Dr. Martens), případně pracovních bot s okovanou špičkou, jaké nosili dělníci v docích, černé vojenské bundy (tzv. „bombery“) nebo tzv. Harringtony, džíny a kšandy přes košile či polokošile značky Ben Sherman nebo Fred Perry.
V Československu se skinheads začínají výrazněji projevovat až po roce 1989. Hnutí se začalo formovat hlavně na koncertech skinheadské kapely Orlík na počátku 90. let 20. století